Przejdź do treści

Opcenter APS u producenta paneli podłogowych

Klient: Elmwood Reclaimed Timber | Przemysł drzewny

Przedsiębiorstwo poprawiło swoją sprzedaż o 10% dzięki optymalnemu planowaniu i harmonogramowaniu swojej produkcji.

Wyzwania

 • Poprawić terminowość dostaw do odbiorców
 • Zastąpienie ręcznego planowania na rzecz automatyzacji – skrócenie czasu przygotowania planu
 • Wyeliminowanie ograniczeń narzuconych przez obecny system planowania w oprogramowaniu ERP

Rozwiązanie

 • Wdrożono obustronną integrację pomiędzy oprogramowanie do planowania Opcenter AS, a systemem ERP
 • Uwzględniono ograniczenia hali produkcyjnej, takie jak materiał czy wydajność
 • Użyto Opcenter AS, aby zapewnić lepszą widoczność i elastyczność na zmiany harmonogramu w całym procesie produkcyjnym
 • Usprawniono czas reakcji na zmiany zapotrzebowania zgłaszane przez Klientów

Wynik

 • Wzrost przychodów o 10% w 2016 roku
 • Zwiększona wydajność produkcji bez powiększania załogi
 • Lepszy współczynnik zamówień dostarczonych na czas

Firma Elmwood Reclaimed Timber produkuje i sprzedaje najwyższej jakości produkty z odzyskanego drewna. Jej dewizą jest wielki szacunek firmy dla środowiska. Produkty stworzone przez Elmwood takie jak podłogi z szerokich desek, blaty, belki są wytwarzany z drewna odzyskanego z recyklingu. Z poszanowania dla dziedzictwa kulturowego i historii architektury, firma pozyskuje drewno z rozbiórki obiektów, które są zdewastowane, opuszczone lub nie da się ich naprawić. Wszystkie produkty Elmwood Reclaimed Wood są certyfikowane przez organizację Forest Stewardship Council’s Recycled.

Elmwood zaczynając rozmowy odnośnie wdrożenia Opcenter APS przede wszystkim chciał poprawić terminowość dostaw do swoich klientów. Mając wyznaczony priorytet, firma rozpoczęła swoją podróż do digitalizacji procesów, szukając narzędzi, które uzupełniłyby istniejący system planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) i usprawniły planowanie operacji produkcyjnych w celu zsynchronizowania popytu i podaży.

Firma Elmwood zaczęła szukać skalowalnego i elastycznego oprogramowania do planowania i harmonogramowania produkcji, które integrowałoby się z istniejącym systemem ERP oraz systemem gromadzenia danych z hali produkcyjnej. Odpowiedzią na te poszukiwania było rozwiązanie Opcenter Advanced Scheduling (AS), część rodziny rozwiązań Siemens Opcenter Advanced Planning and Scheduling (APS). Rozwiązania klasy APS pomagają przemysłowi produkcyjnemu poprawić synchronizację procesów wytwórczych, zapewniając większą widoczność i kontrolę procesu w celu zwiększenia wykorzystania zasobów i terminowości dostaw przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu zapasów i odpadów.

Wyzwanie z surowcem produkcyjny

Oprócz wykorzystania specjalistycznej wiedzy wymaganej do identyfikacji wysokiej jakości drewna, Elmwood musiał wziąć pod uwagę złożoność skomplikowanego planowania operacji produkcyjnych.

Główny proces produkcyjny zależy od dostępności i jakości tarcicy (surowca z którego wytwarzane są produkty). Materiał wsadowy (tarcica) jest wielu rozmiarach i rodzajach. Elmwood wykorzystał zaawansowane funkcje ustalania ograniczeń materiału wsadowego (magazynu) z Opcenter AS, aby połączyć produkcję tarcicy z dalszymi procesami cięcia, kładąc podwaliny pod solidny proces planowania i harmonogramowania.

W celu uzyskania dokładnych harmonogramów, Opcenter AS umożliwił zespołom produkcyjnym zdefiniowania ograniczeń dotyczących pracowników, materiałów i wydajności maszyn. „Opcenter AS przekroczył oczekiwania i stał się kluczowym oprogramowaniem, które pomogło nam zwiększyć nasze możliwości i automatyzację”, mówi Connor Burns, wiceprezes ds. produkcji.

Możliwość ograniczenia dostępności materiałów do produkcji w Opcenter AS pozwoliła nam z góry wiedzieć, jakie materiały z naszych magazynów należy zapewnić do procesu produkcji. Co ważniejsze, od wdrożenia APS jesteśmy w stanie przeplanować nasze potrzebne materiały w przypadku jakichkolwiek dynamicznych zmian.

Mark Callison, prezes Elmwood Reclaimed Timber

Dwustronna komunikacja z ERP

Wdrożenie Opcenter Advanced Scheduling w Elmwood obejmowało cały proces produkcyjny i dwukierunkową integrację z oprogramowaniem ERP, co jest krytyczną potrzebą firmy.

Obecnie system ERP służy do zarządzania BOM-ami, marszrutami, generowaniem zleceń planowanych i produkcyjnych oraz przesyłaniem niezbędnych danych do Opcenter Advanced Scheduling. Korzystanie z Opcenter AS zapewnia szczegółowy harmonogram w czasie rzeczywistym i śledzenie zamówień w całym procesie produkcyjnym, przekazując informacje z powrotem do systemu ERP po zakończeniu. Dzięki temu dział handlowy może udostępnić swoim klientom szczegółowe informacje o statusie ich zamówienia.

Korzyści przerosły oczekiwania

Dzięki Opcenter Advanced Scheduling firma Elmwood zintegrowała kluczowe systemy wspomagające podejmowanie decyzji biznesowych w celu zarządzania jej operacjami.

Cała produkcja Elmwood ma charakter niestandardowy. Firma korzysta z Opcenter AS, aby wspierać podejmowanie decyzji co do produkcji, ponieważ cięcie odzyskanego drewna wymaga uwzględnienia określonych ograniczeń co ma wpływ na dokładność planowania. Elmwood wykorzystuje te dane, aby podejmować właściwe decyzje i identyfikować problemy, zanim się pojawią. Opcenter AS jest integralną częścią udanych procesów biznesowych Elmwood i jest kluczowym czynnikiem dalszego rozwoju.

Elmwood zdał sobie sprawę z osiągnięcia korzyści w wielu obszarach przedsiębiorstwa. W obszarze produkcyjnym wykorzystanie Opcenter AS umożliwiło:

 • wgląd w czasie rzeczywistym w aktualne plany pracy,
 • planowanie utylizacji maszyn,
 • identyfikację wąskich gardeł,
 • korzystanie z kalendarzy dostępności personelu i ograniczeń maszyn.

Ponadto menadżerowie mogą zrównoważyć wskaźniki wydajności sprzedaży i produkcji przy użyciu scenariuszy „what-if”, opracować jeden ujednolicony plan koordynacji sprzedaży, produkcji i zakupów oraz przewidywać problemy zamiast na nie reagować. Korzystanie z Opcenter AS pomogło również usprawnić ogólne zarządzanie biznesem dzięki lepszej widoczności dostaw i sprzedaży do klientów, ulepszonemu planowaniu materiałów i ograniczeniu zapasów.


Zainteresowało Cię to wdrożenie?

Jeżeli chcesz poznać możliwości wdrożenia Opcenter APS w Twoim przedsiębiorstwie, skontaktuj się z nami.